YEAR FOUR
Vine/trellis maintenance (materials) $50
Vine/trellis maintenance (labor) $700
Machine maintenance $200
Machine operation (labor) $50
Chemicals $200
Harvest costs (labor - picking) $300
Harvest costs (delivery, food) $120
Harvest costs (materials - 400 additional lugs) $240
Bird control (noise machine, flash tape, etc) $100
Expenses $1,960
 
Harvest: 2.0 tons/acre @ $1,400/ton  
Income $2,800